Președintele Franței, Emmanuel Macron, a anunțat ieri că țara sa va furinzia săptămânile următoare Ucrainei radare și sisteme de rachete sol-aer.

Macron nu a specificat numărul și tipul sistemelor de apărarea anti-aeriană, dar conform presei franceze ar putea fi livrate sisteme de rachete cu rază scurtă tip Crotale aflate în dotarea armatei Franței.

După atacurile recente ale Rusiei cu rachete și drone asupra principalelor orașe ale Ucrainei, Franța a decis să sporească ajutorul militar acordat acestei țări pentru a ajuta această țară să se apere de atacurile aeriene rusești.

În luna Martie a anului curent, Franța a furnizat Ucrainei sisteme de rachete portabile anti-aeriene tip MISTRAL capabile să angajeze ținte supersonice care zboară la altitudinea maximă de trei mii de metri și distanța de maxim șase mii de metri.

În prezent Franța operează sisteme Crotale NG cu rază scurtă, capabile să angajeze ținte aeriene, inclusiv rachete de croazieră și drone, în toate condițiile meteo.

Rachetele VT1 ale sistemului Crotale NG au o rază de acțiune de maxim unsprezece kilometri.

Iulian Iamandi