Deși în știrile recente a fost anunțat abandonarea producției de serie pentru tancul rusesc T-14 Armata datorită prețului ridicat, adjunctul ministrului rus al Apărării a anunțat că livrările inițiale ale acestui tanc vor începe chiar anul acesta.
Ministerul rus al Apărării a a semnat un contract cu producătorul Uralvagonzavod pentru livrarea a 132 tancuri T-14 Armata și vehicule de luptă ale infanteriei T-15, vehicul bazat pe platforma standardizată Armata.
“Today, a contract has been signed for 132 T-14 and T-15 vehicles. We will get the first nine this year.” – a declarat Alexei Krivoruchko, adjunct al ministrului Apărării.
Completarea livrărilor este programată pentru anul 2021.
Tancul T-14 pe platforma Armata a fost văzut public pentru prima dată la parada de Ziua Victoriei desfășurată în Piața Roșie pe 9 Mai 2015. Noul tanc rusesc dispune de echipamente complet digitizate, turelă fără echipaj și o capsulă blindată izolată pentru echipaj.
Iulian Iamandi
la acea faimoasa parada in Piata Rosie s-au facut de ris, s-a defectat, gata, nu mai se misca delic, l-au scos lesinat pe brate afara in hohotele de ris ale vesticilor… tancu lu peste-prajit.
Am mai scris si pe alt site, in 2015 spuneau ca o sa aiba 2000 de T-14 pana in 2020, apoi au scazut drastic pana la 100 de T-14 pana in 2020. Acum 132 de T-14 si T-15 pana in 2021. In ritmul asta o sa ajunga la mirifica cifra 12 pana in 2030 cum eram si noi candva obisnuiti, din fericire pt noi ai nostri au inceput sa-si mai revina.
Eu zic sa privim informatia asa cum se prezinta. Defectul din Piata Rosie a fost remediat. Livrarea asta inseamna o unitate mecanizata ruseasca cu o capacitate de lupta peste ce au acum unitatile cu T72B3 si BMP. Ne place sau nu noile blindate sunt peste ce au rusii acum si pun probleme suplimentare. Daca deja incep livrarile pt unitatile de tancuri si mecanizate este naspa. Daca puteau livra numere mai mari era si mai naspa. Probabil ca militarii cu atributii se gandesc la anumite contramasuri. Oare Spike or fi suficiente pentru noile vehicule?
Eu nu am comentat calitatea lor, am comentat cum au tot schimbat cantitatea de la un an la altul. Normal ca sunt peste T-72 si BMP. Au probleme mari cu banii si asta e un lucru bun pt noi, altfel ar livra mai multe. Cu Spike le poti scoate din joc dar ne trebuie un numar si mmai mare, stiam ca aveam in jur de 2000 de Spike-uri pt Jder si Socat (LR si ER), stiu ca acum le avem si la infanterie dar nu stiu cate au luat peste alea 1950-2000 de bucati. Si sa speram ca se rezolva cu AH-1Z Viper. Atunci am sta mult mai linistiti.
Situatia se schimba de la an la an. Acum comanda mai putine maine mai multe. Important este ca au trecut de faza cu testele si au inceput inzestrarea. Daca vorbind despre T72 si puii lui mai stim cum sta treaba despre astea noi stim doar ce le-a convenit rusilor sa spuna.Nu-i cazul s-o luam in tragic dar nici optimismul debordant nu-i indicat. Sa vedem cat mai repede Viperele in dotare si Himars-ul la fel si atunci putem crede ca avem cu ce raspunde. Iar incarcaturi cargo atat la artileria reactiva si la obuziere ar fi absolut necesare.
se poarta si la case mai mari.vezi f-22 raptor: in 1994 spuneau ca vor 750 reduse la 648 doi ani mai tarziu.in 97 doreau 339 reduse la 277 in 2003.intr-un final se alesera cu 187 adica 25% din ce au vrut initial.sau distrugatorul-minune zumwalt pe care il anuntau in 32 de exemplare si in final facura circa si ceva vreo 2.cica mai fac unul dar cu suprastructura din metal ca e mai ieftin.
Stiu ca si altii au mai comis-o, dar la rusi e regula nu exceptie iar scaderile sunt foarte mari, de la 2000 la 100 e a dracului de mare diferenta. Poate n-ar mai face lumea misto de ei daca nu ar mai scoate cifre din burta pe banda rulanta si nu si-ar mai lauda in exces produsele. Iar in exemplul tau vorbim de niste produse extrem de scumpe (F-22 si Zumwalt) pe cand la rusi vorbim de tancuri, IFV-uri, APC-uri, produse incomparabile ca pret per unitate (F-22 peste 150 milioane iar Zumwalt peste 4 miliarde).
da,dar si bugetele difera.unii au 610 miliarde$ iar ceilalti vreo 60.o nimica toata!
Exact punctul meu de vedere, rusii stiu ce buget au deci ar trebui s-o lase mai moale cu exagerarile. Sunt si mai in urma tehnologic si stau cam nasol cu rublele, de asta au si intampinat atatea dificultati in dezvoltarea mai multor tehnici de lupta. Inca au capabilitati dar n-au banii chinezilor, de exemplu.
Le spui tu rusilor s-o lase mai moale? Ei incep deja echiparea cu noile blindate. Chiar daca o fac mai incet decat isi doreau deja au inceput asta si vor continua.
Nu ma refeream la trolli ca alora nu ai ce sa le spui. Aia o tin pe a lor. Ma refer la oficialii rusi care o ard de multe ori tot ca ai lor trolli, gen cifre ultra-hiper-optimiste si produsele lor sunt extra-mega-indestructibile.
Apropo, sa vedem cat timp si in ce ritm vor continua.
Gunoaielor,repede incolonarea amandoi si mars pe celalalt site ,invatati macar sa observati un site impartial si prezentarea unei stiri si atat fara sa mai adauge nimeni de la sine un coment glumet despre calitatea sau nu a unei tehnici de lupta a unui stat sau altul.
Gunoiule, daca nu stii sa accepti un comentariu in care afirmatiile sunt reale, atunci nu te mai baga in seama si mars pe sputnik sau pe topwar bre siberianski, sa vezi acolo siteuri impartiale.
Mars troll pro rus.
Domnilor mult bla bla bla.
https://glav.su/forum/5/157/messages/?offset=58100
Canalizați energia mai bine aici.
Din 2008-până azi sunt peste 2907 pagini despre tancuri. Postate de militari ruși trecuți în rezervă și fani adevărați.
Nebunii nu au acces pe acest forum. Dar veți avea nevoie de traducere 😀.
Nu vă certați.
https://www.youtube.com/watch?v=sufOeRsWhXU
a aparut si buk M3 nici o stire nici unde!
e aparut de mult taica.in decembrie 2017 cica dotau 3 brigazi de rachete a-a cu primul batalion intrat in dotare in 2016.sunt zvonuri ca o baterie fuse in excursie si prin siria.
cica nici o racheta nu poate distruge t14. doar tunul .
Cine spune asta si de ce este imun la rachete?
are sistemul activ de protectie afganit.
Asta nu inseamna ca nu poate sa fie distrus de ATGM-uri. Doar daca nu are vreun scut ca Enterprise in Star Trek.
ideea unui sistem activ de protectie cam asta este.sa te protejeze,in general,de atgm-urile aflate in uz in momentul respectiv.ca nu dai banii ca tampitul pe ceva care nu functioneaza.cred ca realizezi ca in perioada de teste aia au incercat pe el cam tot ce era pe piata in momentul respectiv.
Sunt tactici de anihilare a sistemelor de tipul asta. Doar ca sistemele active fac tancurile mai greu de distrus. Si mai scumpe.
Omule stiu ce se presupune a fi Afganitul, pe partea anti-ATGM se bazeaza pe bruierea sistemului de ghidare al rachetei facand-o sa-si piarda tinta. Doar ca e teorie, in practica niciun sistem de acest fel nu are procentaj de 100%. Si conteaza multe alte lucruri, gen cate ATGM-uri se trag spre tinta.
Gresesti, il confunzi cu altceva. Sistemul asta intercepteaza si distruge rachetele si obuzele adverse inainte de a lovi tancul. Este echivalentul sistemului Trophy al israelienilor. Rusii pretind ca poate intercepta inclusiv saboti de uraniu saracit. Ma rog pana acum din ce am gasit eu pe youtube au publicat doar teste facute cu rpg 7.Dar….
In engleza: The active part of the system consists of both a hard kill and soft kill element, the first of which actively destroys an incoming projectile (such as an unguided rocket or artillery shell), while the second confuses the guidance systems of ATGMs, causing them to lose target lock. They believe that it would be effective against 3rd and 4th generation ATGMs, including Hellfire, TOW, BILL, Javelin, Spike, Brimstone, and JAGM, as well as sensor-fused weapons (SFW). Some Russian sources claim the hard-kill APS is effective even against depleted uranium-cored armor-piercing fin-stabilized discarding sabot (APFSDS) rounds traveling at 1.5–2 km/s (0.93–1.24 mi/s), but others are skeptical, saying the fragmentation charge would not do much to the dense penetrator; while it might be able to push it off course somewhat with a hit-to-kill approach, it likely will not do much to stop it. According to a Russian Ministry of Defence source, practical tests confirmed the destruction of the uranium subcalibre projectile (goal speed up to 2 km/s). However, several outside analysts remain skeptical, as the feat has not yet been independently verified or even publicly demonstrated.
Deci o parte a sistemului e ce spui tu, o alta parte e ce spun eu. Oricum totul e speculatie, nu e nimic demonstrat.
“Some Russian sources claim the hard-kill APS is effective even against depleted uranium-cored armor-piercing fin-stabilized discarding sabot (APFSDS)…” – pai nu vad unde e problema – noi avem sandale/saboti din wolfram…. :))))
Ziceau tovarasii la fel si despre Shtora, Arena, Drozd si uite ca apar sisteme noi. S-o fi schimbat firmware-ul si le dau nume noi….
😀 Asta zic, ei afirma si sustin multe dar pana la dovezi e cale lunga. Iar eu o sa-i cred pe rusi pe cuvant cand o zbura porcul. De acord, ce dezvolta (sau incearca sa dezvolte, in unele cazuri) acum, teoretic e peste ce aveau, dar cu cat de mult sunt peste si cate din afirmatiile lor sunt reale e greu de stiut.
Au trecut câțiva ani buni de la,, lansarea,, cu mare tam-tam a acestui tanc. Totuși, nici un mare producător de tancuri nu a anunțat un nou model. Nici măcar chinezii, care în ultima perioadă au oferit destule surprize. Singura concluzie logică este că nu este că acest tanc nu este chiar așa cum nemaipomenit, cum se laudă rușii.
Really> Si tancul european program comun intre Franta si Germania ce e? Normal ca nu este un tanc de pe alta planeta si normal ca mai au de surubarit la el, tie iti pare ca din prima iese ceva wow ca spune tarul Putin “sa se fac maine?” Ingineria nu functioneaza asa cu puterea cuvantului, numai Dumnezeu are capacitatea asta…..
Nu te supăra, tancul ala este la nivel de proiect. Nimic concret. Atâta timp cât toți merg pe modernizarea actualelor platforme, aflate la ani lumină de actualele tancuri rusești (în mare modernizări T-72) înseamnă că T-14 nu este chiar așa o mare revoluție în materie de blindate,probabil este la paritate cu un tanc occidental.
@ Seba – T 90 MS primul model la 85% -90% din capacitatea unui MBT occidental cu anumite avantaje fata de modelele ne updatate de Abrams/ Leopard 2/ Challenger 2/ Leclerc. T 72B3 – undeva la 80-85% poate din performantele unui MBT occidental oricum sub T 90 MS.
Probabil T 14 Armata este la peste 100% din ce are NATO acum dar nu in mod semnificativ pentru a incepe o adevarata revolutie in materie de tancuri.
Toata lumea este curioasa ce iese din modelul rusesc, si asteapta sa vada cat de departe pot ajunge cu tehnologia fiindca au probleme in asmimilarea in fabricatie a anumitor tehnologii. Eu zic totusi sa nu subestimam inventivitatea scolii lor de proiectare deoarece acum un smartphone are capacitatea de calcul a unui P4 din anii 2000 sau este chiar peste. Deci asta inseamna ca la nivel de computere balistice tehnologia civila fara sa vrea a reusit sa inchida gap-ul decalajului tehnologic cu occidentul.
Acum China nu conteaza asa de mult in ecuatie ei bazandu-se pe derivate din T 72 echivalente cu T 72B3, China conteaza prin numar nu prin calitatea echipamentului in acest moment.
T90 este un T72 pe steroizi, iar calitățile lui T72 au fost demonstrate în războiul din golf. Apropos de chinezi, la biatlonul de tancuri (sau cum se numește minunea aia ruseasca) au participat și chinezii cu doua echipaje. Pe lângă T72 clasic și B3, parca era și un T90A,type 96 păreau altceva. Rapoartele de accelerare mai scurte,motoare mai silențioase plus țeavă tunului care se,, legăna,, mai puțin la viteză mare (sistem de stabilizare mai bun).
Referitor la T90 ca ar fi T72 pe steroizi eu am unele rezerve mari la fel cum T90 din anii 2000 nu se compara cu T90 MS chiar daca tancurile astea sunt similare ca forma din punct de vedere ingineresc sunt diferente enorme la capitolul protectie, putere de foc hunter killer, stabilizare etc.
La fel cum T 72B3 nu este T90MS sub nicio forma desi este mult mai avansat fata de T72 vanilla.
T-90 este un T-72, asa cum si Su-30 si compania sunt Su-27. Asa procedeaza rusii cu numele, sa prosteasca prostii, sa se creada ca tocmai au facut un tanc sau un avion nou, cand ele sunt defapt acelasi Trabant, surubarit un pic.
Export tancuri Rusia
1992-2012
2000 tancuri in 19 țări.
Sursa
http://newsruss.ru/doc/index.php/Экспорт_танков_из_России
Nu cunosc câți bani au luat pe tancuri nu am găsit date.😀
2010-2017 au exportat 1280 tancuri ce reprezintă 56% din piața globală de tancuri noi vândute și 32% valoarea financiară suma 4,256 mln$.
Sursa
http://eurasian-defence.ru/?q=node/30225
După alte sursă revista Forbes a publicat un articol pe data de
23/08/2017 dinarticol rezultă că Rusia a produs 2100 tancuri T90 diferite serii din care peste 1500 au fost exportate.
http://www.forbes.ru/biznes/349379-pyat-samyh-prodavaemyh-tankov-v-mire-est-li-konkurenty-u-rossiyskogo-bestsellera-t-90
Ce avantaj mai au rușii?😀
Ar mai fi prețul care e f atractiv.
T90 MS 4,3 mln$, T90C 2,5 mln$.
M1A2 SEP Abarms costă aprox 8,6 mln$.
Leopard 2A6 costă 6,79 mln$, Leopard 2 A7+ 10mln$.
AMX-56 Leclerc 9,6 mln€!!!
T90MS la export nu merge cu tunul:
125-мм 2А82 care e interzis.
Dezavantaj mare!!!
Se exporta tancul cu tunul
125-мм 2А46М-5.
Ceva date interesante despre T90 și Abrams.
https://m.youtube.com/watch?v=nnJCYK2F2N0
Bre IU, eu te consider un troll siberian cu ceva mai mult IQ, mai mare cel putin decat restul de giboni, stii ca tancurile au fost exportate catre niste neimportanti, marionete sau cei care sunt obligati sa joace la ambele capete. La tehnica ce conteaza cu adevarat, Muica Siberie e cu mult in urma. Dezvolt subiectul cand vrei matale, dar ceva imi spune ca esti constient de rezultat, a te baga in mocirla numita trollex nu se merita, indiferent de cate ruble ai promise. PS: Sursele rusesti sunt pt noi ca basmele cu zmei, o aratare SF.
Vb Pawlușa de tancuri.
Pe ruși îi doare la bec părerea ta sau a mea despre ei.
Tancuri au exportat, banii au luat.
“stii ca tancurile au fost exportate catre niste neimportanti, marionete sau cei care sunt obligati sa joace la ambele capete”.😀
Nu te recunosc.
Păi concurenții la fel se bat pentru cota parte a pieții armelor a acestor neimportanți
Ex India😂
Caută și prezintă tu alte surse despre exportul de tancuri perioada 1993-2017.
Cât vb noi rușii mai prind un contract, e așteptat la semnat cu Pachistanul pt modernizarea a 320 tancuri .
320 Т-80УД livrate de ucraineni 1996.
Vor băga “Реликт” și motor V92S2F de la Т-90МС.
Dc poți rămâi doar la tancuri Pawlușa😀
https://youtu.be/JS2UaC9G910
Discutăm despre tancuri cu plăcere.
Se pare ca ma inselam in privinta IQ-ului, bre IUlica.
IU,toate bune in sectorul 6 ?
Primarul de sector tot cu aia,Alina Kabaeva?
mai omule tu chiar ne crezi fraieri…? in linku tau scrie negru pe alb, citez : “tancul nostru rusesc T90 e cel mai vindut tanc din lume, cel mai cel el e nu altu, ca painea calda se vinde” si cind dai un search pe enciclopedie sa verifici vezi ca n-au decit CINSPE, cinspe tancuri amarite… au construit in total douazeci, douazeci nu douasunu sau douasdoi.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/T-14_Armata
deci lasa-ne cu gogosile astea debile….
rectific, e vorba de Armata nu T90.