Conform unei declaratii date de Rakesh Sood, Ambasadorul Indiei in Franta, la inceputul saptamanii , contractul de mai multe miliarde de dolari pentru achizitia a 126 avioane omnirol Rafale ar trebui ratificat in urmatoarele 3 sau 4 luni. Ambasadorul a mentionat ca Dassault a acceptat in urma unui proces de negociere foarte complicat, toate clauzele impuse de indieni, una dintre cele mai importante fiind transferul de tehnologie.
Desi nu s-a comunicat o cifra exacta, in urma negocierilor se preconizeaza ca vloarea contractului ar fi de aproape 20 miliarde de dolari (mult peste cele 10.4 comunicate initial), cresterea de pret fiind datorata intarzierilor nejustificate ale procedurilor de selectie.
Dintre cele 126 exemplare Rafale, 18 ar urma sa fie livrate direct de Dassault, restul de 108 ar urma sa fie fabricate sub licenta in India de HAL (Hindustan Aeronautics Limited) la uzinele din Bangalore.
Miercuri, un oficial din Ministerul Apararii al Indiei, a facut referire la termenul preconizat de Ambasadorul in Franta, declarand “A deadline of three to four months looks little ambitious”. Asta dupa ce Ministrul Apararii, A K Antony a facut o evaluare a progreselor inregistrate pana acum de programele de achizitii ale celor trei ramuri ale Fortelor Armate ale Indiei.
Via Deccan Herald
– Griffon236 –
Navighează în portal:
Resboiu Master; Armata Română; Forţe Speciale; Space; Revista Resboiu; Forumul Resboiu;
S-au scos coloratii, 98 de avioane facute la ei acas’, transfer de tehnologie… i-au prins pe Dassault la-nghesuiala, ca nu-si prea vand avionul, si-au negociat la sange.
Si Rafale e un avion tare.
Oricum, au o colectie de fieratanii, bazar, nu alta!
Cred ca le mai lipseste Gripen, pentru … sa zicem “Aviatia Politiei Rutiere Hindiene” si au seria completa 🙂
Transferul de tehnologie este mai complex.
Nu este numai Dassault implicat ci si SNECMA si THALES.
Nu cred cà toate componentele vor fi construite în India, cele 108 avioane vor fi cel mult asamblate.
Nu, abia 20% din componente vor fi fabricate în India, celelalte componente vor fi importate si asamblate numai.
Cred cà am întrecut màsura la prânz, încep sà-mi ràspund singur 🙂
Mai bine am importa niste politicieni de pe acolo (de prin India), ca sunt cu mult peste tot ce avem noi, iar perspectivele de a avea altii de productie proprie sunt zero.
Comanda va fi suplimentata la 189:
http://www.defensenews.com/article/20130117/DEFREG01/301170011/India-Mulls-Big-Jump-French-Rafale-Order?odyssey=nav%7Chead