India a început testările unei versiuni foarte modernizate a tancului propriu Arjun.
Probele cu Arjun Mark II au demarat la poligonul Pokhran, în nord-vestul Indiei zilele trecute şi vor dura până la finalul lunii Iulie.
Testele sunt axate pe cele 19 modificări majorte făcute pentru a îmbunătăţi aspectele care au fost foarte criticate la versiunea precedentă, Arjun Mark I.
Up-gradeurile majore includ capabilitatea de a lansa rachete împotriva ţintelor aflate la distanţă, vizoare panoramice cu vedere nocturnă, mai multe tipuri de muniţii, blindaj reactiv, mitralieră anti-aeriană avansată capabilă să angajeze lupta cu elicopterele, un sistem avansat de navigaţie şi un tren de rulare îmbunătăţit.
Noua versiune, dacă va fi aprobată, va suplimenta cele 124 tancuri Arjun Mark I aflate deja în serviciul operativ.
Ministerul indian al Apărării a comandat deja 124 bucăţi de tancuri Arjun modernizate.
Conform experţilor militari indieni, tancul de 66 de tone Arjun Mark II se mişcă precum un Ferrari în zonele de teren cu condiţii de deşert, chiar comparându-l cu mai uşorul, de doar 40 de tone, tanc rusesc T-90S, aflat de asemenea în serviciul operativ al Indiei.
Sursa: RIA Novosti
– Resboiu –
Pana la urma indienii au ajuns la concluzia ca nu are rost sa mai importe tancuri, pentru ca au un tanc destul de bun .
Resboiu esti sigur ca in poza este Arjun Mark 2? si nu T 90-ul indian?
Ce imi place de astia ca acum un an laudau ce bun este Arjun-ul lor in comparatie cu T 90 si acum iarasi il modifica ca sa fie mai bun ca si T 90-ul… LOL concluzia mea….T 90 al dreacului tanc se tot imbunatateste asa din table si e transformers si tot tzusti un pas inainte! :-)))
Pai rusii au oferit transfer total de tehnologie, dar nu prea au avut cui sa-i transfere tehnologia de pe T-90, asa ca imi inchipui ce fel de tanc este Arjun .
Am inghitit ca pelicanul… e T-90, ca e mai suplu.
Arjunul e mai uritzel un pic… mai patrat 🙂
Eu ma mirai ca-l confundasi, pentru ca T-90 seamana cu T-72, iar Arjun seamana cu un sandvis cema mai maricel.