IAR-XT zboara, canta si danseaza
Share This Story, Choose Your Platform!
About the Author: Resboiu
Related Posts
Cercetările în zonele din proximitatea porturilor ucrainene continuă, pentru identificarea posibilelor fragmente de drone căzute pe teritoriul național
Gallery
Cercetările în zonele din proximitatea porturilor ucrainene continuă, pentru identificarea posibilelor fragmente de drone căzute pe teritoriul național
26 Comments
Leave A Comment Cancel reply
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.
Prima dată când am văzut fotografiile astea două puse aici primul lucru care mi-a trecut prin cap a fost: ce caterincă și ce Photoshop avem în noi azi! 😀
Pe urmă am citit și textul, iar reacția mea a trecut de la 😀 la 😐
Mda…
Mda. Am sa scot textul si, dupa cum zice si Marius Z. sa mai iert o data (a cata?) crestineste.
Ce mai e si asta? Va credeam oameni seriosi!
A ierta e crestineste, mai ales ca e vorba de confrati…
Si mai bine v-ati impaca la o bere, ca sa beneficieze de articole mai bune toti pasionatii din Romania. Oricum, am impresia ca cele 2 blog-uri au deja profile putin diferite, care ar fi complementare daca ati discuta putin intre voi: acesta mai mult cu stiri si eventual articole tehnice, celalalt cu “ce-ar fi daca”, dezbateri si articole istorice si geopolitice. Chiar e loc pentru toata lumea si inca puteti castiga multe de ambele parti daca mai colaborati din cand in cand!
Acu’ , sa-mi fie cu iertare dar nu cunosc “istoricul relatiei” voastre…
1. Resboiu nu este blog.
2. Complementare? Visezi, prietene. Intalneste-te cu Goerge fata in fata si departe de Google si pune-i intrebari. Ai sa vezi ca e lemn. Se incalta cu fesul. Complementare? Am si eu cartile alea trei din care se copiaza articolele cu artileria, parasutistii si arma nucleara a Frantei. Nu crezi ca daca mi-ar trece prin cap ca ar fi o idee buna sa punem si noi indigoul pe sub paginile cartile respective nu am avea nevoie de ei?
3. Intalneste-te cu noi la o bere, cum au mai facut-o si alti membri & cititori si ai sa pleci cu alte idei decat cele cu care ai venit. Iar noi nu suntem dependenti de Google.
4. Zici ca Resboiu sa se ocupe mai mult de stiri si de articole tehnice, iar al lui George de “Ce-ar fi daca”, dezbateri si articole istorice si geopolitice? EU sunt Iulian Iamandi, scriitor de s.f. si istorie alternativa. George cine e? George a aflat de la mine ce inseamna istorie alternativa. El nu stie bine limba romana, el este doar un fan mult prea invidios. Sa faca el “ce-ar fi daca”? Lol. Si, cu ce drept sa impartim ceva cu el? Pentru ca este un frustrat, care din cauza ca scria agramat si prea prost, si in loc de trei puncte de suspensie punea cam patru centimetri, nu i-am publicat articolele a decis sa isi faca si el blog pentru ca s-a simtit prea prost? Care este valoarea lui George, ca sa existe vreodata pretentia de a lua parte la masa celor care se ocupa de military/history/science/speculative? Uita-te la comentariile lui… a zis vreodata ceva pertinent/documentat? In foamea lui de a fi si el “cineva” ti-a publicat si articolele tale, cele in care scriai ca Romania are nevoie de doua portavioane, ceea ce pe Resboiu nu s-ar fi intamplat sa apara, pentru ca ar fi ras lumea de noi. Ar fi ras, sa stii, pentru ca este diferenta mare intre publicul cititor de aici si de acolo – si acum ma refer strict si mai ales la cei care nu se implica in comentarii.
🙂 Sa colaboram din cand in cand? Uite, noi am lansat doua ramuri noi in portal (Marius Z., Resboiu nu mai este blog de mult: avem o ramura de military, un forum, o ramura de space si una de alternate history, organizate ca subdomenii ale domeniului principal) de spatiu si istorie alternativa, plus ca urmeaza sa ne dezvoltam si cu alte subdomenii, o revista, suplimente, carti, filme documentare. Pune noi doi pariu pe cate o bere si de cate ori george ne va plagia pierzi, iar atunci cand finally va fi original, dau eu. Pentru ca de la un asemenea cocalar, nu ma astept decat sa ne fure in continuare… asa a facut si pe Facebook, vazand ca aveam la frienzi o multime de oameni interesanti (care nu sunt doar de forma in lista) a dat si el, add, si incercand sa para si el ca se baga in seama cu lumea buna, a dat add inclusiv fostelor mele prietene pe care le-a considerat scriitoare. 😀 Plm, iq negativ, asta este George.
Istoricul relatiei noastre este asa: el s-a gudurat pe langa noi si ne-a tras de limba cum se face aia, aia, aia, pentru ca el se incalta cu fesul si spunea tot timpul ca este anticalculator. A profitat de prietenia noastra sincera din multe puncte de vedere. Pe el nu-l stia nimeni. Daca nu eram noi sa cunoasca si el lumea, sa aiba si el pe spinarea cui sa se afirme, isi traia in continuare drama indivizilor neimportanti, vorba lui Turgheniev.
Si, apropos de inceputul tau:
“Ce mai e si asta? Va credeam oameni seriosi!”
Dar asta ce mai e, Marius Z? http://rumaniamilitary.files.wordpress.com/2012/02/surion-based-prototype-south-korea.jpg
O poza din articolul tau. Nu ai citat ca sursa Resboiu, desi poza ai luat-o de la noi – fapt usor de dovedit: cautati va rog cu google image poza si orientati-va dupa numele ei si parametri, apoi comparati data la care a aparut pe Resboiu si data la care a pus-o Marius Z in articol. Mai apare prin alte parti sub acel nume si aceiasi parametri, inainte sa o pun pe Resboiu? Nu, pentru ca e modificata de mine. Intre data aceasta si data aparitiei articolului tau mai apare sub acelasi nume si cu aceiasi parametri si prin alte parti? Nu. Stiu ca nu ai acces la publicare la george. El a luat-o de pe Resboiu?
ma, nu are rost sa va certati
eu va citesc pe amandoi cu placere, dc a gresit corecteaza-l, da nu va certati
Acum chiar sunt curios care era articolul :)))
Si mie imi pare rau ca l-am sters. Si e pacat de poza. Adica, mai aveam o poza. Pe asta: http://michellesblogspot.files.wordpress.com/2011/10/dr-evil-and-mini-me.jpg
numai eu am vazut a doua poza insa cu numarul avionului 800?? deci unde e spilu?
imi explica si mie cineva care e diferenta vizibila fata de 99 soim???
Au fost adaugate in Photoshop contraderive si a fost “scoasa” cabina instructorului….si evident, numarul de bord…
aha… multumesc!
Eu citii textul ieri si mi-a placut foarte tare caterinca .
Aaaa…ce-ai făcut? Ai șters textul înainte să apuc să-l văd?
N-am cuvinte să-ți spun ce rău îmi pare… 🙁
Am văzut pe-aici apeluri la iubire creștină și la actul iertător aferent…hm!…
Pacifism pe situl Resboiu? E o contradicție în termeni, nu ți se pare?!
Da, știu, sunt rău, vreau să văd smardoială și sânge, dar deh, la război ca la război, nu ca la mănăstire!
…Mai ales după ai fost faultat direct (și cu poză!) în urmă cu câteva zile, vreau să văd canini înfipți în carotida inamicului nu gesturi pioase, că m-apucă somnul!
>:)
😀
Plagiatorul, chiar si acolo unde m-a faultat in direct si cu poza, ca sa te citez, n-a fost in stare sa fie original si a plagiat inca o data, copiind de la noi, de aici:
https://www.resboiu.ro/despre/ (si ce a iesit http://rumaniamilitary.wordpress.com/page/2/)
Apropos de “peste zece autori”, cum a zis el ca are… daca aveam peste zece autori, scoteam ziar si concuram cu Observatorul Militar. 🙂 Resboiu, majoritatea timpului din cei doi ani si jumatate a avut peste un autor.
PANA LA URMA CARE-I FAZA?
Ce ne stim “noi” in a fabrica stiri….Photoshop-ul bata-l vina deschideti pozele pe rand cu IAR 901 si IAR 900 si o sa observati ca numerele de pe lateralul avioaneleor sunt din “alta poza” scrisul este mult mai lucios fata de poza si poza este clar pixelata diferit in jurul numerelor.
Iulian te rog pune articolul scris inapoi poti sa adaugi “acest text este un pamflet”!
Si eu sunt de parere ca ar trebui ca pamfletul sa fie repus in drepturi .
Pai, se intelegea din primul paragraf ca era pamflet. By the way, am sa il pun. Cine l-a primit pe mail? Chiar e cazul sa se vada ce scria in original, ca sa nu se interpreteze gresit.
sincer nu inteleg aceste rautati – care este problema daca pe celalalt blog se discuta despre posibilitatea unui astfel de proiect? nu a zis nimeni ca gata exista sau o sa si existe, deci nu vad de ce este nevoie de a fi luat in deradere si facut misto despre un articol de pe acel blog, unul pe care il citesc cu placere, acelasi lucru cum il fac si cu acesta. imi pare aceasta abordare tipic Romaneasca – mi se pare aiurea daca am ajuns in asa hal incat sa incepem aici sa atacam articolele de acolo, si invers. parerea mea.
Sintax, parerea ta nu are nici o valoare – tu, nestiind contextul.
Textul pe care l-am sters nu era vreun atac la adresa autorului articolului de acolo si nici fata de articol. Daca as vrea sa fac misto de articolele de acolo, mi-ar fi foarte usor: http://rumaniamilitary.wordpress.com/2012/03/20/typhoon-ul-revine-operational-submarinul/ citeste articolul asta, apoi vezi la sursa si citeste ce scria de fapt in original, si la final citeste articolul de la noi https://www.resboiu.ro/2012/03/19/rusia-se-razgandeste-din-nou-in-ceea-ce-priveste-submarinele-clasei-typhoon/ scris de Victor.
Faptul ca tu citesti si acolo cu placere, este alegerea ta. Nu ma priveste. Sunt insa curios care articole iti plac mai mult acolo:
1. – cele la care autor este George, in care foloseste expresiile/poantele de pe Resboiu, articole scrise a la Resboiu?
2. – cele la care autor este George si nu au trecut pe la persoana care i le corecteaza, si poti numara greselile?
3. – cele extremiste, in care George zice ca arabii sunt jegosi, ca francezii si suedezii sunt curve, cele in care isi da pa fata arama de rasist, antisemit, etc… in care indeamna la violente impotriva altora, ori cele in care scrie a la Vadim Tudor?
4. – cele copiate din 2-3 carti: una cu arma nucleara a Frantei, una cu istoria artileriei romane si una cu parasutistii?
5. – cele copiate din Obs. Militar & co., plagiaturi care provoaca constant rasul in UNAP, ATM si AFT?
Sintax, eu nu am facut altceva decat sa ii cer cocalarului sa nu ne mai plagieze. Ca nu poate si ca motiveaza in mailuri ca e blogul lui si face ce vrea (folosind de exemplu poze din colectii particulare, cum ar fi cea a lui Dan Melinte [DM Collection]), cand ii mentionez de legea cu privire la drepturile de autor ma face in tot felul (evident, ii e usor de la tastatura. mai greu i-ar fi sa mi-o spuna in fata, pentru ca stie ca am 4 ani de box si n-as ezita sa ii platesc scurt ce a zis de mama si toate-toate adunate pana acum), etc.
http://hydepark.ro/articol/articol/blestemul-rusiilor-are-un-nume-si-diavolul-un-chip-america-712.html citeste-i articolul de aici si, daca tot spui ca citesti cu placere si aici si acolo, are sa iti sara in ochi plagiatura. Pentru ca este un cocalar care nu este in stare sa gandeasca/conceapa/scrie corect romaneste si copiaza expresiile altora, pentru ca a vazut ca cu ele a avut succes.
Si stii ce am scris de fapt? Nu am facut misto de articolul lui Vali. Treaba lui Vali ca s-a intepat cu poza aia, legat de aspectul asta am demonstrat prin doua poze prelucrate de mine ce aveam de demonstrat. Am scris ca Daniel Buzdugan a facut exact ceea ce face George cu mine, furand expresii, poante, etc. de pe la Daily Cotcodac, Groparu, Simona Tache, etc de pe site-uri si ca Julius Constantinescu l-a contactat de cateva ori si i-a zis sa nu mai faca din astea, iar in final l-a dat in judecata pentru drepturi de autor.
Stii care a fost reactia lui george cand i-am zis de drepturile de autor? Mi-a zis ca nu mi-am inregistrat. In mintea lui, ar trebui sa am o stampila sau o serie pentru fiecare articol, expresie, stil. 🙂
Si uite ce am avut la finalul textului:
“În alte culturi, hoţilor li se taie mâinile. Norocul tău e că suntem creştini şi la noi e păcat să-i tai mâinile unui labagiu. ”
Sursa: http://www.dailycotcodac.ro/2010/03/buzdugan/
Despre abordarea tipic romaneasca, cum imi adresezi, cu siguranta a ta este asa. Nu stii de ce am anumite reactii, si crezi ca ai dreptate atragandu-mi atentia. Spune-i-o si cocalarului sa nu mai fure de pe la noi, si mai vorbim Sintax. Pentru ca daca tu ma acuzi pe mine, hai sa vedem care este adevarul:
http://rumaniamilitary.files.wordpress.com/2011/12/rq-170-sentinel-doborat-de-iran.png aici este o imagine, aparauta la el pe 10 Decembrie.
https://www.resboiu.ro/2011/12/04/iranul-a-doborat-o-drona-invizibila-radar/ aici este aceeasi imagine, aparuta la noi, pe 4 Decembrie.
Imaginea a fost prelucrata de mine in Photoshop si rebotezata. Dupa cum se vede, scrie in romaneste. Si modificata pentru slide-ul din site, plus indepartarea unor imperfectiuni. Munca mea. Sa postez si un print screen cu proprietatile fisierului original, ca sa vezi cand a fost creat si cand a fost modificat ultima data? Sau incarci poza in google si cauti dupa imagine, sortand dupa data si vezi singur ca fisierul cu acelasi nume nu este mai vechi pe net de data aparitiei la mine, iar in intervalul 4-10 Decembrie nu o mai gasesti pe nicaieri pana sa o ia el de la noi? Si ar mai fi inca vreo douazeci de intamplari din astea, chiar si poze de la defilare facut cu HTC-ul lui Alex Neagu.
nu stiu ce sa zic. eu tot consider ca blogul si site-ul de aici pot exista si completa. acum hai sa ne intelegem tu si nici el nu poate avea exclusivitate pe niste surse de informare anume din care rezulta niste articole (acum daca a copiat cuvant cu cuvant un text de la tine si la denumit ca si al lui este alta mancare de peste, eu unul nu am vazut acest lucru), dar atata vreme cat foloseste aceleasi surse de informare ca si tine lucru ce rezulta in articole similare, asta nu vad de ce sa fie o problema. referitor la expresiile si poantele folosite si acolo, iar nu vad unde este problema, atata vreme cat acele expresii nu sunt ceva nou sau inventat de catre tine in limba romana, ci lucruri pe care si tu le-ai preluat si adaptat textelor tale.
multumesc ptr. sinceritatea aratata in ceea ce priveste faptul ca parerea mea (sau probabil a oricarui cititor a site-ului tau) NU conteaza atata vreme intra in conflict cu parerile tale (voastre ca si redactie). in acest caz nu vad care ar mai fi rostul in a posta pe acest site, atata vreme cat nu conteaza!
Mai uita-te o data pe linkurile alea. El a zis ca submarinele vor intra in dotare, desi sursa zicea ca nu.
Opinia ta nu conteaza in conflictul pe care il am cu George, pentru ca nu stii despre ce este vorba.
Poate reusesti sa intelegi citind la ce a scris el azi pe acolo. Incepand de la faptul ca este un cocalar care nu a calcat vreodata prin redactia vreunui ziar, sau pe la un post de radio, zice de mine ca sunt asa zis redactor-sef, sau cum dracu se exprima. Oare, cine pe aici se ocupa cu organizarea? Si, dincolo de asta, de ce nu explica de ce fura? De ce, dintre toate site-urile si blog-urile romanesti de military ele foloseste expresiile de pe aici? De ce ia pozele de la noi?
man, nu stiu ce sa spun. desi citesc niste site-uri bloguri resboinice, sunt mai pacifist de felul meu. incerc si sper ca orice conflict se poate rezolva fara lupta, evident daca acest lucru este si dorit.
Pfoooooooa tocmai am revenit pe planeta terra și mor de ciudă că nu am prins textul….
Bre dar tot este ceva că a apărărut un photoshop,asta înseamnă că pe acolo la INCAS există activitate nu glumă,dacă se pune toată industria militară pe făcut astfel de reprezentări grafice pei atunci să te ții nenicule,chinezii sunt mâncați.
Asta nu este nimic,este mult mai mișto proiectul AMTA cu două derive,bine ăla nu a ajuns la stadiul de photoshop,este doar un desen,dar bine că există și apropo dacă undeva prin 2039 or să producă primul AMTA cu două derive asta cel mai probabil o să fie primul avion european cu două cozi :))),în afară de Vampire,Sea Vixen,Venon dar alea aveau cozile unite deci intră la altă categorie,dar dacă stau să mă gândesc mai bine primul avion european cu două cozi va fi IAR-111 :))))),și bucurie :))))))).
Bre, da pe mine nu ma felicitati pentru pozele astea? 😀